روش کار چاپ سابلیمیشن به چه شکل است؟

در روش چاپ سابلیمیشن  ابتدا طرح یا نوشتۀ موردنظر توسط چاپگر دیجیتال جوهرافشان و با استفاده از جوهر تصعیدی بر روی کاغذهای مخصوصی به نام کاغذ تصعید چاپ می‌شود؛ سپس طرح روی کاغذ با یک فشار حرارتی و در دمای حدود 180 تا 200 درجۀ سانتیگراد روی سطح مورد نظر برگردانده می‌شود. حرارت سبب می‌شود تا جوهر روی کاغذ به حالت گازی شکل درآید و به سطح چاپی نفوذ کند. این قسمت از کار در دستگاه چاپ سابلیمیشن که به دستگاه پرس حرارتی معروف است انجام می‌شود. یعنی پس از چسباندن کاغذ روی مادۀ چاپی (به منظور جلوگیری از جابه‌جا شدن)، با قرار گرفتن مادۀ چاپی و کاغذ تصعید در دستگاه پرس، جوهر روی کاغذ بر اثر حرارت بسیار بالا تصعید شده و روی مادۀ چاپی منتقل می‌شود. هنگامی‌که حرارت از روی کاغذ انتقال و زیر لایه برداشته می‌شود، جوهری که در مادۀ چاپی که غالباً پارچه است نفوذ کرده، سفت و سخت و ماندگار می‌شود. با فرض این‌که این روند به درستی انجام شده ‌است، تصویر روی سطح چاپی نباید هرگز پاک شود.

برای انجام چاپ سابلیمیشن تجهیزات و مواد مخصوصی به کار گرفته می‌شوند:

  • کاغذ تصعید: از مهم‌ترین ارکان چاپ سابلیمیشن نوع کاغذ به کار رفته در آن است. این کاغذ که به کاغذ ترانسفر هم معروف است برای انتقال دادن طرح و جوهر به سطح موردنظر مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • جوهر تصعید: در این روش چاپ جوهر مخصوصی استفاده می‌شود که قابلیت تصعید شدن را داشته باشد. در واقع ویژگی خاص این جوهر تبدیل شدن به گاز در دمای بالا است.
  • چسب مخصوص: چسبی که برای تثبیت کردن کاغذ چاپ شده بر روی سطح چاپی استفاده می‌شود نوعی چسب نسوز است.
  • دستگاه چاپ: پرس یا دستگاه‌های مخصوص این نوع چاپ حرارتی در مدل‌های گوناگون و برای کاربردهای مختلفی ساخته شده‌اند.
  • مادۀ چاپی مورد استفاده: از این روش چاپ به طور معمول بر روی پارچه استفاده می‌شود. اما با رعایت مواردی می‌توان آن را بر روی سطوح مختلفی اجرا کرد.
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.